Bár az én küldetésem az, hogy a lelki egészség, az érzelmi egyensúly elérésében és megtartásában segítsek a klienseimnek, nem szabad elfelejteni, hogy a testünk és az elménk egészsége szorosan összefügg érzelmi jóllétünkkel.
Együtt kell tehát néznünk őket, és minden területen törekedni az egészséges életmódra. Az életmódorvostan ad tudományos hátteret ehhez. De mi is ez?
Életmódorvoslás az egészségért
Az életmódorvostan (Lifestyle Medicine) tudományos alapokon és klinikai gyakorlati irányelveken alapul, fókuszában az életmóddal összefüggő krónikus betegségek megelőzése, kezelése, sőt, visszafordítása áll.
Az egészség hat pillérével foglalkozik:
- Táplálkozás
- Mozgás
- Alvás
- Érzelmi jóllét
- Társas kapcsolatok
- Függőségek kerülése
Egészséges táplálkozás
A táplálkozási ajánlások egyik fő üzenete, hogy ne diétában, megszorításokban, és főleg ne divat-diétákban gondolkodjunk. Étrendünk megváltoztatásának célja az legyen, hogy átszokjunk jól összeállított, a makro- és mikrotápanyagokat szükségleteinknek megfelelő arányban tartalmazó táplálkozásra, és az új étrend legyen fenntartható. Ma már tudjuk, hogy belünk egészsége kihat az agyunk működésére, és az érzelmeinkre, a hangulatunkra is.
Fizikai aktivitás
Mindenféle mozgás, amit a mindennapokban végzünk, fizikai aktivitásnak számít, és törekednünk kell arra, hogy a lehető legtöbbet végezzünk ezekből. A világban évente körülbelül 5 millió korai halálozás előidézésben játszik szerepet az inaktivitás! A rendszeres testmozgás nem csak a krónikus betegségek kockázatát csökkenti, hanem alvásunk minőségét, mentális egészségünket is javítja. A hétköznapi tevékenységek mellett szükség van edzés-szerű, kicsit magasabb intenzitású mozgásra is.
Egészséges alvás
Életünk egyharmadát alvással töltjük, de nem mindegy, hogy az milyen minőségű. Az alvás nem felesleges, passzív időrabló, hanem alapvetően szükséges ahhoz, hogy funkcionálni tudjunk. Ha az alvásunk nem elég vagy nem megfelelő minőségű, nemcsak fáradtak, figyelemhiányosak, rosszabban teljesítők és többet hibázók leszünk másnap, de többet és egészségtelenebb ételeket is eszünk – vagyis a rossz alvás az elhízáshoz is hozzájárul.
Káros szokások elhagyása
Fontos pillér a függőségektől, káros szokásoktól való megszabadulás. Mindannyian ismerjük a dohányzás, az alkoholfogyasztás káros hatásait – azok is, akik dohányoznak és sok alkoholt isznak. De talán nem vesszük ebbe a csoportba a gyógyszerfüggőségeket (altatók, hashajtók stb.), és a viselkedési függőségeket (munkamánia, internet-függőség stb.). A függőséggel nemcsak testi egészségünk károsodik, az igazi a probléma az, hogy a rossz szokások uralkodnak rajtunk, ahelyett, hogy mi uralnánk saját késztetéseinket.
Érzelmi jóllét, stresszkezelés
Örömteli, hogy az életmódorvoslás pillérei közé bekerültek lelki tényezők, az érzelmi jóllét témája. Manapság a szorongás és a depresszió ugyanolyan ijesztően elterjedt, mint a magas vérnyomás vagy a cukorbetegség. A krónikus stressz, amiben élünk, a testi tünetek, az immunrendszer gyengülése mellett pszichés tüneteket is okoz. A stressz csökkentését, kezelését, az erre vonatkozó technikákat, érzelmi egyensúlyunk fenntartását ugyanolyan fontos elsajátítani, mint az egészséges étrendet.
Társas kapcsolatok
Utolsóként említem a szinte legfontosabb tényezőt: a támogató társas kapcsolatok meglétét. A közösségben élés, kapcsolódás másokkal ugyanolyan alapvető emberi szükséglet, mint az evés-ivás-pihenés. A magány, az izoláció egészségromboló. A hosszútávú, több évtizedre kiterjedő kutatások kimutatták, hogy az egészség és az érzelmi jóllét, az élettel való elégedettség legfőbb tényezője a társas kapcsolatok megléte. Nem csak a testünk állóképességét, hanem „szociális fitness” készségeinket is edzeni kell: megtanulni, hogyan tudunk kapcsolatokat létesíteni és fenntartani, másokkal együttműködni.